poniedziałek, 6 maja 2019

Dekatyzacja - jak to ugryźć

DEKATYZACJA to hartowanie tkaniny wysoką temperaturą zgodną z użytkowaniem wyrobu, która powoduje, że gotowe wyroby nie wykurczają się.
Tkaninę wykonaną z włókien naturalnych: wełna, jedwab, bawełna, len, wiskoza, sizal, jutra, pierze się w temperaturze do 60 stopni i płucze w zimnej wodzie.
Jest to proces, który należy wykonać przed szyciem.

Przy niewielkiej ilości (jedna sztuka odzieży) powinno się zdekatyzować cały kawałek materiału. Jeżeli nasz kupon materiału ma kilkanaście metrów długości możemy dla sprawdzenia wyciąć próbkę 10x10 cm lub 20x20 cm, zmierzyć ją przed praniem po czym poddać dekatyzacji i ponownie zmierzyć. Jeżeli wymiar tkaniny się zmniejszył musimy to uwzględnić podczas krojenia lub zdekatyzować cały materiał.


Domowe sposoby na dekatyzację:

SPOSÓB 1.
Jeżeli tkanina jest czysta i nowa możesz ją poddać procesowi wykurczania przy pomocy żelazka parowego, najlepiej stacji parowej. Starannie przeprasuj cały kawałek tkaniny. Staraj się zrobić to powoli i jak największą ilością pary, tak, aby tkanina wykurczyła się równomiernie na całej powierzchni.

SPOSÓB 2.
Tkaninę przeznaczoną do dekatyzacji możesz wyprać w pralce. Środki piorące nie są konieczne. Temperatura musi być zgodna z użytkowaniem wyrobu. Ten proces może spowodować, że tkanina będzie mocno pomięta i trzeba będzie ją lekko przesuszyć
i dokładnie wyprasować.

SPOSÓB 3.
Proces dekatyzacji można też wykonać ręcznie. Moczymy tkaninę w ciepłej wodzie,
a następnie płuczemy w chłodnej. Suszymy i w razie potrzeby prasujemy.

Ja pierwszy sposób stosuję do podszewek wiskozowych, które ciężko wyprasować po praniu. Inne tkaniny w niewielkich ilościach dekatyzuję trzecim sposobem.

źródło zdjęcia

Podpatruj, wykonuj i podawaj źródło inspiracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz