wtorek, 7 marca 2017

Wycinaj, tnij, pruj - czym tnie krawcowa

Noże i nożyczki to podstawowe narzędzia w każdej pracowni krawieckiej. Różnorodne materiały wymagają innej techniki cięcia. Wiele rodzajów narzędzi do cięcia i prucia jest tak specjalistycznych, że na każdym etapie procesu szycia wykorzystuje się inne sprzęty. Pomiędzy pomysłem, a gotowym wyrobem musi nastąpić proces cięcia tkaniny, a czym to wykonać podpowiem Ci w tym artykule.
Takie narzędzia i nożyczki używam na co dzień do cięcia w mojej pracowni.


Duże nożyczki krawieckie służą do wycinana części odzieży z ciężkich tkanin ubraniowych. Jeżeli chcesz stworzyć płaszcz z flauszu lub garnitur z tkaniny ubraniowej te nożyczki będą niezastąpione.


Zestaw czterech par nożyczek: duże krawieckie, mniejsze do prac domowych i dwie pary małych precyzyjnych nożyczek do cięcia i wycinania. Kupiłam je w sieciówce za nieduże pieniądze. Wcześniej w tej samej sieciówce kupiłam urządzenie do ostrzenia. Cały komplet spisuje się świetnie, a przy okazji nie ma problemu tępych nożyczek. W ferworze pracy łatwo gubią się małe przedmioty, dlatego do małych nożyczek przyczepiłam czerwoną taśmę.


Bardzo cienkie tkaniny ubraniowe ze 100% wełny lub jedwabiu nie mogą być obszywane owerlokiem, ponieważ jego gruby szew odbija się na prawej stronie podczas prasowania. W tym momencie niezbędne są nożyczki, które tną brzeg tkaniny w ząbki. Takie narzędzie do cięcia powinno być kupowane z renomowanych firm, zapewniających dobrą jakość stali, bo ostrzenie takich nożyczek jest bardzo trudne.


Te nożyczki to mój własny patent. Producent przeznaczył je do cięcia drobiu. Ja natomiast wykorzystuję je do cięcia prawdziwej skóry i skóry ekologicznej. Ucięty brzeg jest równiutki, a skórę prawdziwą łatwiej się ścienia. Są niezastąpione podczas szycie i naprawiania torebek damskich.


Ręczne noże tarczowe firmy Olfa wraz z matą niekaleczącą i specjalnymi linijkami służą do precyzyjnego cięcia niezbyt grubych materiałów. Rewelacyjnie spisują się przy cięciu skosów lub małych kawałków do patchworków.


Małym lub dużym nożem tarczowym wraz z linijką o specjalnej podziałce i macie
z odwzorowanym podziałem linii utniesz w sposób perfekcyjny skosy do wykończenia wyrobów odzieżowych lub patchworków.


To sprytne urządzenie jest cyrklem do wycinania kółek z tkaniny. W ten sposób powstaną równiutkie płatki kwiatków lub inne ozdoby z materiałów.


Przy przecinaniu dziurek do guzików lub haftowaniu potrzebne są maleńkie, precyzyjne nożyczki. Moje oprócz tego, że są precyzyjne są jeszcze ładne. 


Prucie i obcinanie końcówek nici to częsta czynność w zakładzie krawieckim. Producenci chcąc pomóc krawcom wymyślili dwa sprytne urządzenia nazwane pruczami. Ja posługuję się takimi.


Takimi nożami posługują się głównie szewcy i kaletnicy. W mojej pracowni naprawiane są torebki, czasem też szyte według własnego projektu. Narzędzia te ułatwiają też wypruwanie zepsutych zamków z torebek i butów, dlatego często się nimi posługuję.


Czasem trzeba wykonać bardziej precyzyjne prace i wtedy wykorzystuję mniejsze nożyki.


Wielu producentów maszyn do zakładów odzieżowych zauważyło, że rzemieślnicy potrzebują podobnych, ale znacznie mniejszych urządzeń do swojej pracy. Od kilku lat na rynku pokazuje się dedykowane do zakładów rzemieślniczych oprzyrządowanie ułatwiające pracę. Jednym z nich jest mały nóż tarczowy, który tnie kilka cienkich warstw materiału lub pojedyncze bardzo grube. Produkcja rzemieślnicza jest najczęściej unikatowa lub powstaje w kilku egzemplarzach, dlatego taki nóż zastępując nożyczki jest niezbędny w codziennej pracy.



Oprócz szycia na maszynie krawiec tnie, wycina i pruje. Nim podejmiesz decyzję o zajęciu się szyciem przeczytaj ten artykuł, aby nie pominąć ważnego procesu pracy twórczej
w którym wykorzystasz narzędzia do cięcia.


Podpatruj, wykonuj i podawaj źródło inspiracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz