niedziela, 21 maja 2017

Chanel, Marc Jacobs czy Premiere Vision?

Prêt-à-porter to kolekcje ubrań gotowych do noszenia, które możemy kupić w sklepie
z seryjnej produkcji. W czasie powstawania używa się tylko różnego typu maszyn szwalniczych, a tkaniny są ze średniej półki cenowej. Projektantami tego typu kolekcji m.in. Donna Karen czy Marc Jacobs.

Haute couture to wysokie krawiectwo - luksusowe zajmujące się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta. W jego produkcji znaczną część wykonuje się ręcznie z najlepszych gatunkowo materiałów. Obecnie często kolekcje są bardzo ekspresyjne przez co nie nadają się do codziennego noszenia. Domy mody chcące się posługiwać nazwą Haute couture muszą w ciągu danego roku przedstawić przynajmniej dwie kolekcje oraz zużyć odpowiednią ilość najwyższego gatunku materiałów. Przedstawicielami są m.in.: Chanel, Schiaparelli, Balenciaga, Christian Dior.
Première Vision Fashion to targi mody. Ich celem jest przedstawienie przyszłych trendów, stylizacji, wzorów tkanin i dodatków oraz kolorystyki. Odbywające się w światowych stolicach mody z co najmniej trzyletnim wyprzedzeniem do obecnych kolekcji.


Haute couture to krawiectwo w znacznym stopniu wykonywane ręcznie. Jeżeli chcesz poznać jego tajniki to na poniższych zdjęciach znajdziesz szwy, których używają Ci najwięksi.
ŚCIEGI RĘCZNE
Ścieg przed igłą to podstawowy ścieg wykonywany od strony prawej do lewej lub z góry
w dół. Składa się z dwóch jednakowej długości części, z których jedna jest widoczna na wierzchniej, druga na spodniej stronie materiału.

Ścieg fastrygowy wykonuje się go tak samo jak ścieg przed igłą. Dłuższa część jest widoczna na wierzchniej stronie materiału fastrygowanego, a krótsza na spodniej. Stosuje się do chwilowego łączenia dwóch warstw tkaniny. 

Ścieg pętelkowy powstaje podobnie jak ścieg fastrygowy z tym, że jego część górna jest w postaci sporej, niedociągniętej pętelki. Służy do symetrycznego przenoszenia na przykład zaszewek z prawego boku na lewy. Po rozciągnięciu dwóch warstw materiału
i przecięciu szwu otrzymujemy symetryczne zaznaczenie.

 
Ścieg obrzucany to ścieg równych i równoległych odcinków skośnych do brzegów tkaniny z których jedna połowa widoczna jest po stronie wierzchniej druga po spodniej. Służy do zabezpieczenia strzępiących się brzegów materiału.


Ścieg dziergany to szereg równych i równoległych odcinków prostopadłych do brzegów tkaniny zakończonych powiązaniem nitki wzdłuż wykończonego brzegu. Zabezpiecza brzegi tkaniny przed strzępieniem, używany również do dziurek i haftu.


Ścieg kryty jest niewidoczny po stronie wierzchniej i spodniej. Stanowi krótki odcinek nitki łączącej dwie warstwy tkaniny z których jedna złapana jest do wierzchniej części połowy jej grubości, a druga do spodniej części i również połowy jej grubości. Służy do podszywania obrębów.

 
DZIURKI DZIERGANE
Dziurka bieliźniana charakteryzuje się tym, że z dwóch stron posiada rygielek. Ma zastosowanie w bieliźniarstwie i odzieży lekkiej. 

Dziurka odzieżowa charakteryzuje się tym, że z jednej strony ma rygielek, a z drugiej koniec jest zaokrąglony. Ma zastosowanie w odzieży wierzchniej.

Pierwszą czynnością przed wykonaniem dziurki jest przefastrygowanie dwóch warstw materiału w niewielkiej odległości od zaznaczenia dziurki. Drugą przefastrygowanie dziurki na trzy milimetry od jej przecięcia.

 
Po przefastrygowaniu należy przeciąć dziurki.


Kolejną czynnością jest obszycie dziurek ściegiem obrzucanym.


Ostatnią czynnością jest obszycie dziurek ściegiem obrzucanym i wykonanie rygielków tym samym ściegiem.


W krawiectwie houte couture (ekskluzywnym) wszystkie dziurki zawsze wykonywane są ręcznie, które stają się znakiem rozpoznawczym. W moim krawiectwie wszystkie dziurki wykonywane są ręcznie.


Podpatruj, wykonuj i podawaj źródło inspiracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz