Igielnik - pojemnik do przechowywania igieł, szpilek lub ozdobna poduszeczka do wbijania igieł celem uchowania ich w porządku w jednym miejscu. Zadaniem poduszeczki do igieł jest też ich czyszczenie podczas wbijania i wyciągania tak, aby wygładzić powierzchnię igły, szpilki w celu łatwiejszego jej wbijania w tkaniny.
Dawniej igielnik to osoba zajmująca się wyrobem igieł, haftek, szpilek.
Szpilka jaka jest każdy wie, ale nie każdy wie do czego służy, bo jest ich wiele rodzajów. Szpilki o małych lub dużych główkach standardowe każda krawcowa ma pod ręką, aby łatwo okiełznać uciekający materiał. Długimi z dużymi łepkami spinamy tiule i materiały ma suknie ślubne oraz puszyste dzianiny. Króciutkie szpilki o długości 15-17 mm pomagają rękodzielnikom przy upinaniu dekoracji na styropianie ze wstążki lub cekin.
Igły do szycia ręcznego w standardowym igielniku, który można kupić w każdej pasmanterii. Posługujemy się nimi na co dzień.
Do haftowania używa się różnych materiałów. Mogą to być specjalne nici lub tasiemka. Poniższe zdjęcie pokaże Ci igłę do haftowania tasiemką, niezbyt ostrą z cienkim, długim uchem, aby z łatwością przewlec przez nią atłasową tasiemkę.
Do haftowania muliną musisz mieć cieniutką, bardzo ostrą igłę z cienkim dość długim uszkiem dla łatwego przewleczenia nitki.
Modne jest ozdabianie eleganckich i nie tylko części garderoby bardzo drobnymi koralikami. Naszycie ich umożliwi cieniusieńka, długa igła z bardzo maleńkim uszkiem.
Zeszycie skóry umożliwi Ci mocna igła z zaostrzonym końcem jak nóż.
Rymarze szyją grubą skórę dwoma igłami równocześnie i w ten sposób imitują szew maszynowy na bardzo grubej skórze. Jeżeli chcesz uszyć torebkę ze skóry możesz wykorzystać ten pomysł. Potrzebny jest szpilorek, który przekuje skórę. W powstałe w ten sposób otwory możesz przeciągać nitkę z prawej strony na lewą i przez ten sam otwór
z lewej na prawą przy pomocy mocnych i tępych igieł.
Takiej dziwnej półokrągłej igły do ręcznego szycia używają tapicerzy. Możesz nią naprawić babciny fotel.
Podobnie jak do szycia ręcznego do maszyny też wyprodukowano wiele igieł. W domowych maszynach do szycia używa się systemu igieł półpłaskich. Igłę wybieramy w zależności od rodzaju tkaniny.
Zwykłą igłą przeszyjesz większość tkanin. Im cieńsza tkanina, tym cieńsza igła. Im grubsza tkanina tym grubsza igła.
Igła o kolorze złotym lub żółtym jest przeznaczona do dzianin. Jej specjalistyczna końcówka przechodzi pomiędzy nitkami bez ich przecinania co jest bardzo ważne w dzianinie.
Igła niebieska jest przeznaczona do szycia jeansu. Jest bardzo mocna i ostra co ułatwia przeszycie tak grubego materiału.
Igła do skóry jest zakończona ostrzem, które z łatwością przecina skórę sztuczną
i naturalną i umożliwia jej szycie na maszynie. Pamiętaj, że szew wykonany tą igłą pozostawi ślad na zawsze. Wykonuj ten szew tylko wtedy, gdy będziesz pewny, że nie trzeba go poprawiać.
Igła z podwójnym ostrzem umożliwia wykonanie ściegów zastępujących maszynę o nazwie renderka przydatnych przy zawijaniu dzianin lub ściegów ozdobnych z nitek metalowych albo do haftowania na maszynie.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiednią igłę do pracy przy szyciu.
A za tydzień spróbuj ze mną wykonać swój własny igielnik.
Podpatruj, wykonuj i podawaj źródło inspiracji
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz